אלו סימנים מצביעים על כשל בכונן הקשיח?

תקציר:
אלו סימנים מצביעים על כשל בכונן הקשיח?

כיום, אנשים רבים מאחסנים קבצים אישיים בכונן הקשיח של המחשב שלהם. עם זאת, לכל כונן קשיח יש תוחלת חיים משלו והוא יכול להיכשל. ונתונים עלולים ללכת לאיבוד, מה עושים אם אתה נתקל בכשל בכונן הקשיח? מאמר זה יראה לך רשימה של סימנים לכשל בכונן הקשיח ויאמר אילו אמצעי זהירות עליך לנקוט לפני כשל בכונן הקשיח.

כשל בכונן הקשיח יכול להיות אסון מכיוון שכל הנתונים בדיסק עלולים ללכת לאיבוד בפתאומיות ללא כל אזהרה מראש. עם זאת, לכשלים בכונן הקשיח יש סימנים. אם תשימו לב אליהם ותעשו פעולות מניעה לפני כן, אתם עלולים להימנע מאובדן נתונים מעצבן וכואב (גם יכול להיות יקר אם אין לכם גיבוי מקומי או גיבוי בענן) שנגרם כתוצאה מתקלה בכונן הקשיח.

ייתכן שחלק מהמשתמשים לא יודעים מהו כשל בכונן הקשיח. אז, מלכתחילה, אני אדגים לכם מהו כשל בכונן הקשיח וההשלכות שלו על המחשב שלכם.

מהו כשל בכונן קשיח

באופן כללי, ישנם שני סוגים של כשלים בכונן קשיח: פיזי ולוגי. עבור כשל פיזי בכונן קשיח, פירוש הדבר שהדיסק הקשיח או אחד המרכיבים שלו נפגע פיזית או מפסיק לפעול לחלוטין, מה שעלול להוביל לבעיות אתחול של Windows ולאובדן נתונים.

כאשר מתרחש כשל לוגי בכונן הקשיח, אין בעיות מכניות בכונן הקשיח, אך ייתכן שהכונן הקשיח לא יפעל כרגיל או משביע רצון, מכיוון שהנזק מתרחש במבנה הקבצים של הכונן הקשיח או בתוכנה ולא בדיסק הקשיח פיזי הפנימי. כאשר מתרחש כשל לוגי בכונן הקשיח, קבצים עלולים להיות בלתי נגישים או יכולים להימחק ולהיעלם מהמחשב. במקרים אחרים, ייתכן שמערכת ההפעלה של המחשב יכולה להפגע.

בדרך כלל, אורך חיים טיפוסי של כונן קשיח הוא 3-5 שנים בשימוש רגיל. כוננים הפגיעים ביותר הם מכשירים אלקטרומכניים ישנים המאחסנים נתונים על דיסק מסתובב במהירות. אבל לפעמים, כונן הקשיח עלול לקרוס לא משנה כמה זמן היה בשימוש.

גם ה-SSD יכול להיכשל, אבל זה קורה בתדירות נמוכה יותר. למרבה המזל, כוננים קשיחים רבים יציגו אינדיקציות שמצביעה על בעיה לפני הקריסה המלאה. אם אתה חושש שהכונן הקשיח שלך הולך לקרוס, בדוק אם הכונן הקשיח מציג את התסמינים הבאים. להלן מספר סימני כשל בכונן הקשיח שיכולים להעיד על כשל בכונן הקשיח.

1. מחשב קופא וקורס לעיתים תכופות

אם אתה מוצא שהמחשב שלך קופא וקורס כמו בעיית המסך הכחול של מוות לעתים קרובות, ייתכן שזה נגרם מהכונן הקשיח שלך. ואם זה מתרחש לאחר התקנה חדשה, זה סביר מאוד בגלל חומרה גרועה, ואולי בגלל כונן קשיח כושל.

להלן סיבות רבות לקפיאה וקריסה של המחשב, אך זה גם מצביע על כשל בכונן הקשיח בקרוב. במצב זה, תוכל לגבות את הנתונים החשובים שלך לכונן קשיח חיצוני או לגיבוי בענן  במקרה של כשל פיזי בכונן קשיח.

2. קבצים חסרים או פתיחת קבצים נכשלה

פתיחת קבצים נכשלה​

אחד הסימנים האופייניים לכשל בכונן הקשיח הוא שקבצים פתאום נעלמו או לא נפתחו. אם אתה מוצא כמה קבצים שלא נפתחים והם פגומים למרות שהם נשמרו ללא שגיאות או אם כמה קבצים נעלמים פתאום, עליך להישאר עירני ולנקוט פעולה. יש להוציא את הנתונים המאוחסנים בכונן הקשיח ולהעביר אותם למקום בטוח.

3. לוקח זמן רב לגשת לתיקיות ולקבצים

זמן המתנה ארוך מהרגיל לגשת לתיקיות ולקבצים הוא גם סימן לכשל בכונן הקשיח, הנובע מכך שהאזורים הכושלים של הכונן הקשיח דורשים ניסיונות קריאה חוזרים ונשנים לפני גישה מוצלחת. עם זאת, זה יכול להיגרם גם מבעיות מחשב רבות אחרות, אבל זה גם סימן אופייני לכשל בכונן הקשיח.

4. מספר עולה של בלוקים פגומים

מספר גדל והולך של סקטורים פגומים יכול להיות סימן לכונן קשיח כושל. בלוק פגום הוא בלוק בדיסק ביחידת אחסון של דיסק שניזוק לצמיתות. לאחר פגיעה, כל המידע המאוחסן על הבלוק יאבד. סקטורים פגומים שהצטברו הם סימן לכשל בכונן הקשיח וקשה לזהות אותם. כאשר כמויות גדולות מהדיסק שלך נמצאים כעת בשימוש, הנתונים המאוחסנים בדיסק עלולים להיות בסכנה.

חלק מהמשתמשים עשויים לשאול: כיצד אוכל לדעת אם בכונן הקשיח שלי יש סקטורים פגומים? בדרך כלל, כאשר אתה מבצע כמה פעולות ספציפיות או פותח כמה קבצים, המחשב שלך פועל לאט באופן משמעותי או שהדיסק מתקתק. זה יכול להצביע על כך שיש כמה סקטורים פגומים בדיסק הקשיח שלך. והנה דרך לעזור לאשר.

5. צלילים מוזרים מהדיסק קשיח

צליל יכול גם להצביע על כשל בכונן הקשיח. אם אתה שומע צלילים מוזרים כמו רעשי נקישה או שחיקה המגיעים מהכונן, כדאי לשים לב לזה. יחד עם זאת, מומלץ מאוד לבצע גיבוי בדיסק קשיח חיצוני USB  או גיבוי בענן באופן מיידי שכן הכונן שלך יכול להתרסק בכל עת.

אולי אתה לא חושב שזו בעיה מכיוון שהכל עובד כרגיל. אבל אם ראשי הקריאה/כתיבה של הכוננים שלך נכשלים, הם עלולים ליפול על משטח המגש ולשרוט את המשטחים העדינים, מה שיוביל לאובדן נתונים. אז אם תגלה שהכונן הקשיח שלך משמיע מדי פעם קליקים או צלילי שחיקה, מוטב שתגבה את הנתונים שלך מיד ותחליף את הכונן.

6. S.M.A.R.T. מצביע על כונן לא תקין

S.M.A.R.T. (טכנולוגיית ניטור עצמי, ניתוח ודיווח) היא מערכת ניטור הכלולה בכונני דיסקים קשיחים של מחשבים (HDD), כונני מצב מוצק (SSD) וכונני eMMC, המספקת לכל מכשיר מידה של ניטור מצב פנימי.

לכוננים קשיחים מודרניים יש S.M.A.R.T. מובנה, כך שהם יכולים לבצע ניטור עצמי בסיסי כדי ליידע את כשלי החומרה הקרובים. כאשר S.M.A.R.T. הנתונים מצביעים על כשל אפשרי בכונן, תוכנה הפועלת על המערכת המארחת תודיע למשתמשים כך שיוכלו לנקוט פעולה מונעת מראש.

ובכן, איך לבדוק S.M.A.R.T. מצב להצגת תקינות הדיסק הקשיח עם מערכת הניטור S.M.A.R.T? אתה יכול להציג S.M.A.R.T בסיסי מאוד. סטטוס משורת הפקודה של Windows. להלן שלבים מפורטים.

שלב 1. הזן cmd בתיבת Windows Cortana ובחר את ההתאמה הטובה ביותר לפתיחת שורת הפקודה.

שלב 2. הזן wmic והקש אנטר.

שלב 3. disk drive get status והקש Enter.

שלב 4. אם הסטטוס של הדיסק הקשיח שלך תקין, תראה הודעה ok.

אם סטטוס הדיסק הקשיח שלך אינו תקין או מציג סטטוסים אחרים – כגון רע, זהירות או לא ידוע, עליך לפקוח עין על הכונן הקשיח או לשקול להחליף דיסק קשיח אחר. זה לא בהכרח אומר שהכונן הקשיח שלך עומד להיכשל באופן מיידי, אבל אתה צריך לנקוט באמצעים.

מה עליך לעשות כדי להגן על כשל בכונן הקשיח?

האמור לעיל הם כמה תסמינים אופייניים של כשל בכונן הקשיח. ולפעמים כשל בכונן הקשיח יכול להתרחש בכל עת ללא אזהרה. גם אם הכונן הקשיח שלך לא מת לחלוטין, זה עלול להשחית חלקים מהנתונים שלך. אז מה עליך לעשות כדי להגן על כשל בכונן הקשיח?

הדרך הטובה ביותר היא לגבות את הכונן הקשיח או להחליף אותו בדיסק קשיח בריא לפני הקריסה בפועל. כדי לגבות הכל בכונן הקשיח בצורה חוסכת זמן

לסיכום:

לאחר קריאת הסימנים האופייניים הללו לכשל בכונן הקשיח המפורטים לעיל, ייתכן שלמדת כיצד לזהות אם כונן הקשיח שלך פגום. אם אתה מגלה שהכונן הקשיח שלך פגום, מוטב שתחליף את הדיסק הקשיח שלך באחד בריא מיד עם תוכנת שיבוט הדיסק החינמית.

אם יש לך שאלה כלשהי לגבי איך לדעת אם הכונן הקשיח פגום או כיצד לגבות את הדיסק הקשיח, אתה יכול להשאיר הודעה באזור התגובות הבא ואנו נשיב בהקדם האפשרי. אם אתה צריך עזרה כלשהי תוכל להיות איתנו בקשר דרך eli@toppc.co.il או הטל: 054-20700080

פרטי מאמר

Article ID:
2
קטגוריה:
Rating :